Skip to content

Swimming District Results: St. Mary’s Boys Swimming Team Heading to State Meet

546 Reads

0 Comments

Relay Champs

On February 13th in North Bend, Oregon the St. Mary’s Boys and Girls Swimming team competed in the 4A/3A/2A/1A Special District No. 3 District Meet. Lead by first year coach Jay Powell, the St. Mary’s Boys team had an impressive showing qualifying in five events. St. Mary’s Boys won the 200 Medley Relay with a team comprised of Jasper Zhu, Caleb Ringger, Scott Younker, Chris Ball along with alternates Victor Tu and Andrew Powell. All six swimmers will be heading to the state meet have also qualified in the 400 Freestyle Relay.

Individually, Jasper Zhu won the 100 Backstroke qualifying for the state meet along with qualifying in the 500 Freestyle. Scott Younker also qualified in the 100 Breaststroke.

1A-4A Special District 4 Swim Championships
February 12-13, 2016
Results – Finals

Event 1 Girls 200 Yard Medley Relay
Dist4 Record: 1:53.04 # 2/15/2014 Saint Mary’s
A Darnall, A Dow, O Dow, G Jovanovic
2015 Champs: 1:53.40 2/14/2015 North Bend
V Hoyer, C Dallas, A Bennett, A Monohon
Team Relay Finals Time
A – Final
1 NBEN A 1:54.35 32
1) Kuykendall, Sarah 9 2) Dallas, Cassie 12
3) Estrada, Zaraya 10 4) Hoyer, Vianka 10
2 HENL A 2:04.21 26
1) Alexander, Lorin 12 2) Steiner, Haley 12
3) Morgan, Krista 12 4) Swan, Braelyn 12
3 PHOE A 2:05.85 24
1) Hurd, Tiona 11 2) Speaks, Lauren 12
3) Samudio, Emily 12 4) Amundsen, Emma 12
4 MSHF A 2:10.27 22
1) Miller, Tamra 9 2) Krahn, Rena 11
3) James, Kaitlyn 12 4) Billeter, Brianna 9
5 CGRO A 2:21.39 20
1) Phillips, Amelia 12 2) Rudicel, Clover 11
3) Meyers, Emma 11 4) Raade, Tori 11
6 KUNI A 2:28.31 18
1) Ruelas, Leilani 12 2) Woodward, Kari 11
3) Shih, Casandra 10 4) Bean-Halda, Katie 11
B – Final
7 MAZA A 2:49.35 14
1) Stewart, Audrey 10 2) Browder, Aislinn 10
3) Stotts, Kristin 9 4) Baeth, Madison 9

Event 2 Boys 200 Yard Medley Relay
Dist4 Record: 1:44.15 # 2012 Cottage Grove
S Garrison, C Leczel, G Nash, N TAIE
2015 Champs: 1:52.50 2/14/2015 Phoenix
B Roy, T Ward, T Brown, E Shepherd
Team Relay Finals Time
A – Final
1 STMM A 1:48.76 32
1) Zhu, Jasper 9 2) Younker, Scott 12
3) Ringger, Caleb 10 4) Ball, Chris 11
2 PHOE A 1:49.63 26
1) Roy, Bryce 12 2) Ward, Thomas 12
3) Stewart, Eddie 12 4) Shepherd, Ethan 12
3 CGRO A 1:54.00 24
1) Chambers, Seth 11 2) Dukes, Ian 9
3) Witt, Johnny 9 4) Burleson, Ethan 10
4 MSHF A 1:58.40 22
1) Larson, Mark 9 2) Kliewer, Alexander 9
3) Larson, Jack 11 4) Fromm, Connor 9
5 NBEN A 2:00.27 20
1) Gaul, Chase 10 2) Perry, Matthew 11
3) Hobson, Andrew 10 4) Lampe, Logan 9
6 HENL A 2:05.79 18
1) Simonsen, Paul 12 2) Simonsen, Peter 9
3) Castle, Dylan 12 4) Kraan, Michael 12
B – Final
7 NVAL A 2:15.83 14
1) Lowe, Chase 12 2) Brown, Zac 12
3) Houk, Anthony 10 4) Sarver, Alex 9

Event 3 Girls 200 Yard Freestyle
Dist4 Record: 1:52.10 # 2005 Kimberly Jasmer
2015 Champs: 1:59.30 2/14/2015 Jenny Kirschner
Name Yr School Finals Time
A – Final
1 Hyde, Hailey 10 NBEN 1:59.89 16
2 Proett, Makayla 10 NBEN 2:00.39 13
3 Sparkman, Kayla 12 MSHF 2:05.20 12
4 Trichler, Sierra 10 NBEN 2:06.84 11
5 Hoyer, Khalani 12 MSHF 2:09.79 10
6 Raade, Tori 11 CGRO 2:16.47 9
B – Final
7 Edelblute, Sophia 11 CGRO 2:15.68 7
8 Adams, Jordan 12 MAZA 2:22.30 5
9 Woodward, Kari 11 KUNI 2:24.38 4
10 Delgado, Hannah 12 MSHF 2:29.34 3
11 England, Breanna 11 MSHF 2:30.11 2
— Witharm, Helen 9 NBEN DQ
C – Final
13 Flocchini, Julia 9 MAZA 2:29.04
14 McInnis, Hayley 12 HENL 2:34.43
15 Amundsen, Emma 12 PHOE 2:37.89
16 McLaughlin, Autumn 10 HVAL 2:53.52
17 Baeth, Madison 9 MAZA 2:57.67
18 Jones, Amber 12 HENL 2:58.28

Event 4 Boys 200 Yard Freestyle
Dist4 Record: 1:43.51 # 2010 Kevin Waller
2015 Champs: 1:44.91 2/14/2015 Karl Stuntzner-Gibson
Name Yr School Finals Time
A – Final
1 Stuntzner-Gibson, Karl 12 NBEN 1:44.88 16
2 Morgan, TJ 10 HENL 1:55.97 13
3 Fromm, Connor 9 MSHF 1:58.70 12
4 Dukes, Ian 9 CGRO 2:00.21 11
5 Shepherd, Alec 9 PHOE 2:00.68 10
6 Burleson, Ethan 10 CGRO 2:05.15 9
B – Final
7 Gaul, Chase 10 NBEN 2:05.92 7
8 Larson, Mark 9 MSHF 2:07.34 5
9 Flynn, Brent 11 PHOE 2:07.68 4
10 Lampe, Logan 9 NBEN 2:15.85 3
11 Koster, Lane 12 MSHF 2:24.30 2
12 Havel, Evan 11 HENL 2:29.35 1
C – Final
13 Schlottmann-McGonigl, Jacob 9 KUNI 2:23.07
14 Welch, Trevor 10 PHOE 2:25.16
15 Berglund, Axel 12 NBEN 2:32.72

Event 5 Girls 200 Yard IM
Dist4 Record: 2:10.80 # 2/15/2014 Shaylyn Brownell
2015 Champs: 2:14.44 2/14/2015 Cassie Dallas
Name Yr School Finals Time
A – Final
1 Dallas, Cassie 12 NBEN 2:16.06 16
2 Speaks, Lauren 12 PHOE 2:21.92 13
3 Bennett, Liliana 11 NBEN 2:22.62 12
4 Krahn, Rena 11 MSHF 2:31.11 11
5 McCord, Alissa 11 NBEN 2:36.85 10
6 Billeter, Brianna 9 MSHF 2:39.28 9
B – Final
7 Hiigel, Tana 10 NBEN 2:47.24 7
8 Phillips, Amelia 12 CGRO 2:52.88 5
9 Meyers, Emma 11 CGRO 2:59.60 4
10 Nelson, Erin 10 MSHF 3:01.73 3
— Witt, Rose 11 CGRO DQ
— Shih, Casandra 10 KUNI DQ
C – Final
13 Devoe, Cassidy 12 MSHF 3:12.41
14 Varnum, Jasmine 11 KUNI 3:22.29
— Munoz, Sofia 9 MSHF XDQ

Event 6 Boys 200 Yard IM
Dist4 Record: 1:54.64 # 2012 Aaron Ghiglieri
2015 Champs: 2:19.74 2/14/2015 Matthew Perry
Name Yr School Finals Time
A – Final
1 Witt, Johnny 9 CGRO 2:09.21 16
2 Larson, Jack 11 MSHF 2:16.46 13
3 Kliewer, Alexander 9 MSHF 2:17.58 12
4 Stewart, Eddie 12 PHOE 2:18.27 11
5 Perry, Matthew 11 NBEN 2:20.94 10
6 Brown, Taylor 12 PHOE 2:22.92 9
B – Final
7 Ward, Thomas 12 PHOE 2:22.18 7
8 Chambers, Seth 11 CGRO 2:23.94 5
9 Ringger, Caleb 10 STMM 2:24.75 4
10 Marratt, Isaac 10 NBEN 2:36.97 3
11 Heyer, Brayden 11 MSHF 2:40.13 2
12 Crawford, Bryce 11 PHOE 2:48.07 1
C – Final
— Delgado, Gabe 9 MSHF X2:53.37

Event 7 Girls 50 Yard Freestyle
Dist4 Record: 24.08 # 2/15/2014 Breanna Sapienza
2015 Champs: 25.16 2/14/2015 Vianka Hoyer
Name Yr School Finals Time
A – Final
1 Hutchins, Anna 9 MSHF 25.10 16
2 Hoyer, Vianka 10 NBEN 25.36 13
3 Steiner, Haley 12 HENL 25.74 12
4 Estrada, Zaraya 10 NBEN 26.25 11
5 Huffman, Asha 12 MSHF 26.73 10
6 Alexander, Lorin 12 HENL 27.51 9
B – Final
7 Hullman, Macy 9 HENL 28.69 7
8 Hurd, Tiona 11 PHOE 29.20 5
9 Suppes, Madelyn 10 MSHF 29.79 4
10 Martin, Kaia 11 NBEN 31.20 3
11 Flocchini, Laura 12 MAZA 32.89 2
— Code, Bailey 11 STMM DQ
C – Final
13 Kirk, Hannah 11 MSHF 31.47
14 Pastrano, Ellianna 10 STMM 32.22
15 Bean-Halda, Katie 11 KUNI 32.46
16 Lively, Kendra 10 STMM 32.53
17 Oberg, Alora 9 NBEN 32.95
— Moser, Ruby 9 PHOE DQ

Event 8 Boys 50 Yard Freestyle
Dist4 Record: 21.13 # 2011 Aaron Ghiglieri
2015 Champs: 22.67 2/14/2015 Ethan Shepherd
Name Yr School Finals Time
A – Final
*1 Perez-Duncan, Jerrad 9 NBEN 22.39 14.5
*1 Shepherd, Ethan 12 PHOE 22.39 14.5
3 Woodruff, Danny 11 NBEN 23.33 12
4 Scaglione, Christian 11 CACH 23.62 11
5 Barrington, Brandon 12 HENL 24.36 10
6 Ball, Chris 11 STMM 24.46 9
B – Final
7 Castle, Dylan 12 HENL 24.14 7
8 Hole, Tim 11 KUNI 25.20 5
9 Wenaus, Devin 10 PHOE 26.10 4
10 Marratt, Jacob 10 NBEN 26.42 3
11 Magdaleno, Lucca 12 MSHF 26.52 2
12 Herrera, True 10 KUNI 26.76 1
C – Final
13 Willrett, Ryan 9 KUNI 26.77
14 Kraan, Michael 12 HENL 26.79
15 Navarro, Gonzolo 10 NBEN 26.80
16 Lowe, Chase 12 NVAL 27.14
17 McCarthy, Collin 9 MSHF 27.21
18 Clure, Chris 12 CGRO 27.83

Event 9 Girls 100 Yard Butterfly
Dist4 Record: 55.03 # 2/15/2014 Breanna Sapienza
2015 Champs: 59.18 2/14/2015 Vianka Hoyer
Name Yr School Finals Time
A – Final
1 Hoyer, Vianka 10 NBEN 59.97 16
2 Samudio, Emily 12 PHOE 1:03.34 13
3 Reynolds, Callie 9 NBEN 1:07.61 12
4 Swan, Braelyn 12 HENL 1:08.95 11
5 Billeter, Brianna 9 MSHF 1:10.48 10
6 Morgan, Krista 12 HENL 1:10.82 9
B – Final
7 James, Kaitlyn 12 MSHF 1:13.82 7
8 Miller, Tamra 9 MSHF 1:16.74 5
9 Meyers, Emma 11 CGRO 1:21.75 4
B – Final … (Event 9 Girls 100 Yard Butterfly)
Name Yr School Finals Time
10 Carr, Cassidy 9 MSHF 1:23.08 3
11 Kelty, Madisen 11 CGRO 1:28.14 2
12 Oberg, Alora 9 NBEN 1:28.71 1
C – Final
13 Jones, Amber 12 HENL 1:41.46
— Arellano, Maria 10 MSHF X1:30.89
— Devoe, Cassidy 12 MSHF X1:35.53
— Mosttler, Jestyna 11 PHOE DQ

Event 10 Boys 100 Yard Butterfly
Dist4 Record: 50.14 # 2012 Aaron Ghiglieri
2015 Champs: 58.90 2/14/2015 Danny Woodruff
Name Yr School Finals Time
A – Final
1 Woodruff, Danny 11 NBEN 56.51 16
2 Stewart, Eddie 12 PHOE 1:02.56 13
3 Larson, Jack 11 MSHF 1:03.92 12
4 Flynn, Brent 11 PHOE 1:07.40 11
5 Gaul, Chase 10 NBEN 1:07.82 10
6 Olson, Josh 9 MSHF 1:08.77 9
B – Final
7 Koster, Lane 12 MSHF 1:08.57 7
8 Place, Brian 9 MSHF 1:12.52 5
9 Marratt, Isaac 10 NBEN 1:16.43 4
10 Blake, Ben 9 KUNI 1:27.57 3
11 Spliethof, David 12 PHOE 1:49.23 2

Event 11 Girls 100 Yard Freestyle
Dist4 Record: 52.34 # 2004 Kim Jasmer
2015 Champs: 54.75 2/14/2015 Jenny Kirschner
Name Yr School Finals Time
A – Final
1 Hutchins, Anna 9 MSHF 54.64 16
2 Hoyer, Khalani 12 MSHF 58.69 13
3 Huffman, Asha 12 MSHF 58.97 12
4 Witharm, Helen 9 NBEN 1:02.77 11
5 McCord, Alissa 11 NBEN 1:03.73 10
6 Tavernier, Tori 12 MSHF 1:03.79 9
B – Final
7 Edelblute, Sophia 11 CGRO 1:03.87 7
8 Hullman, Macy 9 HENL 1:03.91 5
9 Adams, Jordan 12 MAZA 1:06.42 4
10 Code, Bailey 11 STMM 1:07.35 3
11 Knight, Abbey 12 NBEN 1:12.12 2
12 Flocchini, Laura 12 MAZA 1:12.46 1
C – Final
13 Ross, Megan 12 HENL 1:11.13
14 Shih, Casandra 10 KUNI 1:12.20
15 Bean-Halda, Katie 11 KUNI 1:12.64
16 Stewart, Audrey 10 MAZA 1:13.55
17 Pastrano, Ellianna 10 STMM 1:13.89
18 Bragado, Kalei 9 NVAL 1:13.91

Event 12 Boys 100 Yard Freestyle
Dist4 Record: 48.12 # 2010 Kevin Waller
2015 Champs: 50.09 2/14/2015 Ethan Shepherd
Name Yr School Finals Time
A – Final
1 Shepherd, Ethan 12 PHOE 51.13 16
2 Barrington, Brandon 12 HENL 53.73 13
3 Younker, Scott 12 STMM 53.92 12
4 Ball, Chris 11 STMM 54.37 11
5 Castle, Dylan 12 HENL 54.64 10
6 Simonsen, Paul 12 HENL 54.65 9
B – Final
7 Ringger, Caleb 10 STMM 54.83 7
8 Roy, Bryce 12 PHOE 55.06 5
9 Perry, Matthew 11 NBEN 55.85 4
10 Burleson, Ethan 10 CGRO 57.01 3
11 Hole, Tim 11 KUNI 57.72 2
12 Stotts, Kurtis 12 MAZA 58.14 1
C – Final
13 Magdaleno, Lucca 12 MSHF 58.97
14 McCarthy, Collin 9 MSHF 1:00.10
15 Wenaus, Devin 10 PHOE 1:00.67
16 Clure, Chris 12 CGRO 1:01.89
17 Navarro, Gonzolo 10 NBEN 1:01.95
18 Kraan, Michael 12 HENL 1:01.99

Event 13 Girls 500 Yard Freestyle
Dist4 Record: 4:57.95 # 2003 Kim Jasmer
2015 Champs: 5:32.46 2/14/2015 Hailey Hyde
Name Yr School Finals Time
A – Final
1 Hyde, Hailey 10 NBEN 5:19.85 16
2 Proett, Makayla 10 NBEN 5:22.08 13
3 Sparkman, Kayla 12 MSHF 5:32.35 12
4 Reynolds, Callie 9 NBEN 5:39.94 11
5 Samudio, Emily 12 PHOE 5:40.10 10
— Kuykendall, Sarah 9 NBEN DQ
B – Final
7 Raade, Tori 11 CGRO 5:56.89 7
8 Witt, Rose 11 CGRO 6:21.12 5
9 James, Kaitlyn 12 MSHF 6:29.87 4
10 England, Breanna 11 MSHF 6:32.82 3
11 Delgado, Hannah 12 MSHF 6:33.03 2
12 Amundsen, Emma 12 PHOE 7:00.49 1
C – Final
13 Still, Andrianne 12 HVAL 7:29.14

Event 14 Boys 500 Yard Freestyle
Dist4 Record: 4:39.17 # 2012 Kevin Waller
2015 Champs: 4:51.62 2/14/2015 Karl Stuntzner-Gibson
Name Yr School Finals Time
A – Final
1 Stuntzner-Gibson, Karl 12 NBEN 4:54.81 16
2 Witt, Johnny 9 CGRO 5:11.48 13
3 Zhu, Jasper 9 STMM 5:12.63 12
4 Fromm, Connor 9 MSHF 5:12.87 11
5 Morgan, TJ 10 HENL 5:16.99 10
6 Yost, Mitchell 10 NBEN 5:17.01 9
B – Final
7 Shepherd, Alec 9 PHOE 5:28.48 7
8 Brown, Taylor 12 PHOE 5:45.47 5
9 Pifer, Josef 11 CGRO 6:03.96 4
10 Watt, Nathan 11 PHOE 6:04.39 3
11 Olson, Josh 9 MSHF 6:06.53 2
12 Herrera, True 10 KUNI 6:26.09 1
C – Final
13 Roderick, William 11 MSHF 6:32.85
14 Hobson, Andrew 10 NBEN 6:33.87
15 Maurer, Nicholas 11 KUNI 6:52.65
16 Houk, Anthony 10 NVAL 7:06.62

Event 15 Girls 200 Yard Freestyle Relay
Dist4 Record: 1:44.73 # 2013 Henley
L Spradley, H Steiner, L Alexander, J Kirschner
2015 Champs: 1:46.68 2/14/2015 North Bend
Z Estrada, M Proett, D Zomerschoe, A Monohon
Team Relay Finals Time
A – Final
1 NBEN A 1:44.01# 32
1) Hyde, Hailey 10 2) Kuykendall, Sarah 9
3) Trichler, Sierra 10 4) Proett, Makayla 10
2 MSHF A 1:44.55# 26
1) Huffman, Asha 12 2) Hoyer, Khalani 12
3) Sparkman, Kayla 12 4) Hutchins, Anna 9
3 HENL A 1:52.19 24
1) Alexander, Lorin 12 2) Hullman, Macy 9
3) Morgan, Krista 12 4) Steiner, Haley 12
4 MAZA A 2:06.55 22
1) Adams, Jordan 12 2) Stotts, Kristin 9
3) Flocchini, Laura 12 4) Flocchini, Julia 9
5 CGRO A 2:07.72 20
1) Rudicel, Clover 11 2) Phillips, Amelia 12
3) Edelblute, Sophia 11 4) Witt, Rose 11
— PHOE A DQ
1) Samudio, Emily 12 2) Hurd, Tiona 11
3) Amundsen, Emma 12 4) Speaks, Lauren 12
B – Final
7 KUNI A 2:11.65 14
1) Shih, Casandra 10 2) Ruelas, Leilani 12
3) Woodward, Kari 11 4) Bean-Halda, Katie 11
8 NVAL A 2:28.81 10
1) Judson, Carley 11 2) Cabarrubias, Haylee 10
3) Wilkes, Kirstin 11 4) Bragado, Kalei 9
9 HVAL A 2:32.58 8
1) Palaia, Sylvia 11 2) McLaughlin, Autumn 10
3) Still, Andrianne 12 4) Kiing, Ashley 11
— STMM A DQ
1) Pastrano, Ellianna 10 2) Lively, Kendra 10
3) Dorrell, Genna 11 4) Code, Bailey 11

Event 16 Boys 200 Yard Freestyle Relay
Dist4 Record: 1:32.66 # 2011 North Bend
J Verger, M Stuntzner-Gibson, W Winfield, K Waller
2015 Champs: 1:36.78 2/14/2015 North Bend
D Woodruff, M Yost, C Gaul, K Stuntzner-Gibson
Team Relay Finals Time
A – Final
1 HENL A 1:36.85 32
1) Barrington, Brandon 12 2) Hardt, Steen 10
3) Castle, Dylan 12 4) Morgan, TJ 10
2 PHOE A 1:37.53 26
1) Shepherd, Alec 9 2) Brown, Taylor 12
3) Flynn, Brent 11 4) Shepherd, Ethan 12
3 MSHF A 1:49.79 24
1) Magdaleno, Lucca 12 2) Figueroa, Frankie 9
3) Leep, Austin 9 4) McCarthy, Collin 9
4 KUNI A 1:50.01 22
1) Willrett, Ryan 9 2) Hopkins, Lincoln 12
3) Herrera, True 10 4) Hole, Tim 11
5 NVAL A 1:56.34 20
1) Sarver, Alex 9 2) Houk, Anthony 10
3) Brown, Zac 12 4) Lowe, Chase 12
— NBEN A DQ
1) Woodruff, Danny 11 2) Perez-Duncan, Jerrad 9
3) Yost, Mitchell 10 4) Stuntzner-Gibson, Karl 12
B – Final
7 STMM A 2:03.68 14
1) Powell, Andrew 10 2) Wang, Alexey 12
3) Glatte, Gavin 9 4) Tu, Victor 10
Event 17 Girls 100 Yard Backstroke
Dist4 Record: 1:00.33 # 2/15/2014 Alyse Darnall
2015 Champs: 1:02.19 2/14/2015 Grace Jovanovic
Name Yr School Finals Time
A – Final
1 Kuykendall, Sarah 9 NBEN 1:03.95 16
2 Estrada, Zaraya 10 NBEN 1:04.07 13
3 Swan, Braelyn 12 HENL 1:08.06 12
4 Bennett, Liliana 11 NBEN 1:09.84 11
5 Miller, Tamra 9 MSHF 1:11.50 10
6 Carr, Cassidy 9 MSHF 1:21.59 9
B – Final
7 Phillips, Amelia 12 CGRO 1:17.78 7
8 Nelson, Erin 10 MSHF 1:19.54 5
9 Moser, Ruby 9 PHOE 1:22.31 4
10 Knight, Abbey 12 NBEN 1:22.77 3
11 Ruelas, Leilani 12 KUNI 1:27.71 2
12 Stewart, Audrey 10 MAZA 1:29.89 1
C – Final
13 Kelty, Madisen 11 CGRO 1:28.37
14 McLaughlin, Autumn 10 HVAL 1:33.40
15 Baeth, Madison 9 MAZA 1:34.39
16 Munoz, Sofia 9 MSHF 1:34.53
17 Blake, Emma 10 KUNI 1:42.69
18 Browder, Aislinn 10 MAZA 1:43.12

Event 18 Boys 100 Yard Backstroke
Dist4 Record: 56.07 # 2008 Matt Johnson
2015 Champs: 1:03.80 2/14/2015 Mitchell Yost
Name Yr School Finals Time
A – Final
1 Zhu, Jasper 9 STMM 59.96 16
2 Simonsen, Paul 12 HENL 1:01.32 13
3 Yost, Mitchell 10 NBEN 1:01.97 12
4 Larson, Mark 9 MSHF 1:02.02 11
5 Chambers, Seth 11 CGRO 1:02.65 10
6 Roy, Bryce 12 PHOE 1:04.98 9
B – Final
7 Lowe, Chase 12 NVAL 1:09.61 7
8 Lampe, Logan 9 NBEN 1:10.10 5
9 Watt, Nathan 11 PHOE 1:10.20 4
10 Berglund, Axel 12 NBEN 1:11.68 3
11 Crawford, Bryce 11 PHOE 1:16.28 2
12 Delgado, Gabe 9 MSHF 1:19.63 1
C – Final
13 Heyer, Brayden 11 MSHF 1:12.74
14 Havel, Evan 11 HENL 1:17.12
15 Arruda, Skylar 9 PHOE 1:23.83
16 Wheeler, Joel 10 CACH 1:27.99
17 Baumgarten, Gabriel 12 CACH 1:28.64
— Trimpert, Tristen 9 NBEN DQ

Event 19 Girls 100 Yard Breaststroke
Dist4 Record: 1:06.64 # 2013 Breanna Sapienza
2015 Champs: 1:08.80 2/14/2015 Olivia Dow
Name Yr School Finals Time
A – Final
1 Dallas, Cassie 12 NBEN 1:09.58 16
2 Speaks, Lauren 12 PHOE 1:10.10 13
3 Steiner, Haley 12 HENL 1:10.64 12
4 Trichler, Sierra 10 NBEN 1:13.23 11
5 Krahn, Rena 11 MSHF 1:18.47 10
6 Suppes, Madelyn 10 MSHF 1:21.68 9
B – Final
7 Hiigel, Tana 10 NBEN 1:20.43 7
8 Woodward, Kari 11 KUNI 1:23.65 5
9 Tavernier, Tori 12 MSHF 1:23.95 4
10 Rudicel, Clover 11 CGRO 1:24.51 3
11 Martin, Kaia 11 NBEN 1:25.21 2
12 Flocchini, Julia 9 MAZA 1:28.46 1
C – Final
13 Ross, Megan 12 HENL 1:27.40
14 Mosttler, Jestyna 11 PHOE 1:27.47
15 Kirk, Hannah 11 MSHF 1:30.48
16 McInnis, Hayley 12 HENL 1:31.58
17 MacLeod, Kelly 10 PHOE 1:35.59
18 Stotts, Kristin 9 MAZA 1:36.56

Event 20 Boys 100 Yard Breaststroke
Dist4 Record: 1:01.52 # 1998 Scott Cole
2015 Champs: 1:04.07 2/14/2015 Christian Scaglione
Name Yr School Finals Time
A – Final
1 Perez-Duncan, Jerrad 9 NBEN 1:01.78 16
2 Scaglione, Christian 11 CACH 1:03.38 13
3 Younker, Scott 12 STMM 1:07.92 12
4 Ward, Thomas 12 PHOE 1:08.27 11
5 Dukes, Ian 9 CGRO 1:09.17 10
6 Kliewer, Alexander 9 MSHF 1:10.30 9
B – Final
7 Hardt, Steen 10 HENL 1:11.97 7
8 Stotts, Kurtis 12 MAZA 1:13.14 5
9 Schlottmann-McGonigl, Jacob 9 KUNI 1:16.37 4
10 Hobson, Andrew 10 NBEN 1:18.03 3
11 Maurer, Nicholas 11 KUNI 1:19.33 2
12 Allison, Shaedon 11 MAZA 1:21.70 1
C – Final
13 Willrett, Ryan 9 KUNI 1:23.51
14 Simonsen, Peter 9 HENL 1:25.89
15 Sarver, Alex 9 NVAL 1:27.38
16 Marratt, Jacob 10 NBEN 1:27.57
17 Pifer, Josef 11 CGRO 1:30.85
18 Hopkins, Lincoln 12 KUNI 1:38.74

Event 21 Girls 400 Yard Freestyle Relay
Dist4 Record: 3:38.31 # 2/14/2015 North Bend
V Hoyer, C Dallas, A Monohon, A Bennett
2015 Champs: 3:38.31 2/14/2015 North Bend
V Hoyer, C Dallas, A Monohon, A Bennett
Team Relay Finals Time
A – Final
1 NBEN A 3:48.25 32
1) Hyde, Hailey 10 2) Dallas, Cassie 12
3) Proett, Makayla 10 4) Hoyer, Vianka 10
2 MSHF A 3:53.78 26
1) Sparkman, Kayla 12 2) Hoyer, Khalani 12
3) Huffman, Asha 12 4) Hutchins, Anna 9
3 HENL A 4:10.97 24
1) Alexander, Lorin 12 2) Hullman, Macy 9
3) Swan, Braelyn 12 4) Morgan, Krista 12
4 CGRO A 4:27.46 22
1) Raade, Tori 11 2) Edelblute, Sophia 11
3) Witt, Rose 11 4) Rudicel, Clover 11
5 PHOE A 5:02.21 20
1) O’Connor, Lola 11 2) Mosttler, Jestyna 11
3) Moser, Ruby 9 4) Welch, Valentine 12

Event 22 Boys 400 Yard Freestyle Relay
Dist4 Record: 3:25.49 # 2011 North Bend
Verger, Stuntzner-Gibson, Esperance, Waller
2015 Champs: 3:34.44 2/14/2015 North Bend
K Stuntzner-Gibson, M Yost, M Perry, D Woodruff
Team Relay Finals Time
A – Final
1 NBEN A 3:24.36# 32
1) Woodruff, Danny 11 2) Perez-Duncan, Jerrad 9
3) Yost, Mitchell 10 4) Stuntzner-Gibson, Karl 12
2 STMM A 3:35.81 26
1) Zhu, Jasper 9 2) Ball, Chris 11
3) Ringger, Caleb 10 4) Younker, Scott 12
3 HENL A 3:37.06 24
1) Barrington, Brandon 12 2) Simonsen, Paul 12
3) Hardt, Steen 10 4) Morgan, TJ 10
4 PHOE A 3:43.12 22
1) Stewart, Eddie 12 2) Flynn, Brent 11
3) Roy, Bryce 12 4) Shepherd, Alec 9
5 CGRO A 3:44.61 20
1) Witt, Johnny 9 2) Burleson, Ethan 10
3) Chambers, Seth 11 4) Dukes, Ian 9
6 MSHF A 3:50.38 18
1) Larson, Mark 9 2) Kliewer, Alexander 9
3) Larson, Jack 11 4) Fromm, Connor 9
B – Final
7 KUNI A 4:51.57 14
1) Maurer, Nicholas 11 2) Oppenlander, Scot 9
3) VanMeter, Brandon 9 4) Hopkins, Lincoln 12

  • Latest Photo Galleries

    View More Galleries

  • SUPPORT OUR SPONSORS

  • FOLLOW US ON TWITTER

    New Story: St. Mary’s School Girls Varsity Volleyball beat Rogue River High School 3-0 smcathletics.us/st-marys-scho…

    About 5 hours ago · reply · retweet · favorite

  • LIKE US ON FACEBOOK

  • SUPPORT OUR SPONSORS