Skip to content

St. Mary’s Swimming Team Dual Meet Results 01-23-16

503 Reads

0 Comments

Jasper Zhu had two first place finishes in the 200 IM and 100 backstroke. Bailey Code had two second place finishes in the 50 and 100 yard freestyle. Scott Younker had a second place finish in the 100 yard freestyle.

North Medford Invitational 2016 – 1/23/2016

Girls – Team Scores
Place School Points
1 North Medford High School North Medford High School 116
2 Phoenix High School Phoenix High School 64
3 South Medford High School South Medford High School 50
4 St. Mary’s St. Mary’s 29
5 Klamath Union Klamath Union 21
6 North Valley High School North Valley High School 6
Total 286.00

Boys – Team Scores
Place School Points
1 Phoenix High School Phoenix High School 100
2 North Medford High School North Medford High School 80
3 South Medford High School South Medford High School 40
4 St. Mary’s St. Mary’s 35
5 Klamath Union Klamath Union 21
6 Cascade Christian High School Cascade Christian High School 12
7 North Valley High School North Valley High School 10
Total 298.00

Combined Team Scores
Place School Points
1 North Medford High School North Medford High School 196
2 Phoenix High School Phoenix High School 164
3 South Medford High School South Medford High School 90
4 St. Mary’s St. Mary’s 64
5 Klamath Union Klamath Union 42
6 North Valley High School North Valley High School 16
7 Cascade Christian High School Cascade Christian High School 12
Total 584.00

North Medford Invitational 2016 – 1/23/2016
Results

#1 Girls 200 Yard Medley Relay
Team Relay Finals Time
1 NMED-OR A 2:10.59
Ebert, Claire 16 Qualls, Zoe 17
Parks, Gabby 14 Cromwell, Marlena 16
2 KUNI A 2:33.12
Ruelas, Leilani Woodward, Kari
Shih, Casandra Bean-Halda, Katie
*3 PHOE A 2:40.70
Moser, Ruby MacLeod, Kelly
Mosttler, Jestyna O’Connor, Lola
*4 SMHS A 2:40.70
Miller, Julia Kelly, Victoria
Schultz, Kenadi Blackman, Rumur
— NMED-OR B x2:31.02
Boudreaux, Kaitlyn 15 Tang, Sarah 15
Grether, Emily 17 McLeod, Madison 15
— SMHS B x2:45.83
Freedman, Ginny Rose, Madelyn
White, Kimmie DelliGatti, Juliana

#2 Boys 200 Yard Medley Relay
Team Relay Finals Time
1 PHOE A 1:52.38
Roy, Bryce Ward, Thomas
Stewart, Eddie Shepherd, Ethan
2 STMS-OR A 1:59.47
Zhu, Jasper 15 Younker, Scott 17
Hoppe, Alex 15 Ball, Chris 17
3 NMED-OR A 2:00.16
Gibson, Bram 17 Anderson, William 14
Edmund, Daniel 16 Edwards, Jordan 16
4 SMHS A 2:00.64
Gaffney, Johnhenry Einck, Garrison
Bradley, Kellen Grossman, Garrett
5 NVHS-OR A 2:19.19
Lowe, Chase 17 Brown, Zac 18
Houk, Anthony 15 Sarver, Alex 14
— PHOE B x2:12.09
Watt, Nathan Wenaus, Devin
Brown, Taylor Welch, Trevor
— NMED-OR B x2:12.97
Atterberry, Derek 17 Hageman, Matthew 16
Leonard, Jonathan 17 King, Jaden 16
— SMHS B x2:13.68
Buchholz, Owen 18 Allen, Andrew
Hillen, Ben Allen, Tanner

#3 Girls 200 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 Cromwell, Marlena 16 NMED-OR 2:21.69
2 Woodward, Kari KUNI 2:25.77
3 Rose, Madelyn SMHS 2:41.89
4 Amundsen, Emma PHOE 2:42.06
5 Shaw, Emily 16 NMED-OR 2:53.01
6 Ryan, Abby 16 NMED-OR 2:54.75
7 O’Connor, Lola PHOE 2:55.00
8 McLaughlin, Autumn HVHS 2:55.31
9 Burton, Abby SMHS 3:07.45
10 White, Kimmie SMHS 3:28.09

#4 Boys 200 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 Shepherd, Alec PHOE 2:00.97
2 Einck, Garrison SMHS 2:04.19
3 Flynn, Brent PHOE 2:13.06
4 Leonard, Jonathan 17 NMED-OR 2:22.01
5 Schlottmann-McGonigl, Jacob KUNI 2:25.82
6 Allen, Andrew SMHS 2:31.23
7 Atterberry, Derek 17 NMED-OR 2:38.07
8 Zohar, Yoshe SMHS 2:47.81

#5 Girls 200 Yard IM
Name Age Team Finals Time
1 Parks, Gabby 14 NMED-OR 2:29.67
2 Miller, Julia SMHS 2:32.64
3 Qualls, Zoe 17 NMED-OR 2:52.25
4 Hollowell, Mariel 17 NMED-OR 3:00.50
5 Shih, Casandra KUNI 3:14.00
6 Varnum, Jasmine KUNI 3:23.48

#6 Boys 200 Yard IM
Name Age Team Finals Time
1 Zhu, Jasper 15 STMS-OR 2:12.46
2 Stewart, Eddie PHOE 2:25.73
3 Anderson, William 14 NMED-OR 2:32.71
4 Gaffney, Johnhenry SMHS 2:34.03
5 Watt, Nathan PHOE 2:42.27
6 Hageman, Matthew 16 NMED-OR 2:46.48
7 Crawford, Bryce PHOE 2:52.05

#7 Girls 50 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 Speaks, Lauren PHOE 27.93
2 Code, Bailey 17 STMS-OR 30.11
3 Grether, Emily 17 NMED-OR 31.34
4 Boudreaux, Kaitlyn 15 NMED-OR 31.75
5 Pastrano, Ellianna 15 STMS-OR 31.95
6 Schultz, Kenadi SMHS 32.47
7 Kelly, Victoria SMHS 32.76
8 Bean-Halda, Katie KUNI 33.11
9 Neuman, Hannah KUNI 33.57
10 Blackman, Rumur SMHS 33.73
11 Mosttler, Jestyna PHOE 33.81
12 Moser, Ruby PHOE 34.12
13 Freedman, Ginny SMHS x34.64
14 Bragado, Kalei 15 NVHS-OR 34.89
15 Wilkes, Kirstin 16 NVHS-OR 35.50
16 Hathaway, Hunter SMHS x36.28
17 Watson, Alyssa 17 NMED-OR 36.37
18 MacLeod, Kelly PHOE x36.88
19 Mynear, Haley KUNI 37.15
20 Cabarrubias, Haylee 15 NVHS-OR 37.30
21 Ashland, Moriah SMHS x37.39
22 Schmidt, Lindsay 14 NMED-OR x37.56
23 Yang, Justine 15 NMED-OR x37.67
24 Hole, Kim KUNI x38.02
25 Still, Andrianne HVHS 38.21
26 Hutchinson, Kyla 14 NMED-OR x39.66
27 Stevens, Zena SMHS x39.78
28 Judson, Carley 16 NVHS-OR x42.29
29 Ribeiro, Kristina 17 NMED-OR x43.16
30 Kuykendall, Kazes PHOE x43.34

#8 Boys 50 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 Shepherd, Ethan PHOE 22.87
2 Scaglione, Christian CACH 25.15
3 Grussenmeyer, Evan 15 NMED-OR 25.45
4 Edwards, Jordan 16 NMED-OR 25.50
5 Watkins, Sam 17 NMED-OR 25.60
6 Hole, Tim KUNI 25.89
7 Christainson, Cyrus SMHS 26.19
8 Willrett, Ryan KUNI 26.28
9 Wenaus, Devin PHOE 26.33
10 Buchholz, Owen 18 SMHS 26.90
11 Martinez, Jonathan 16 NMED-OR x26.97
12 Herrera, True KUNI 27.62
13 Lowe, Chase 17 NVHS-OR 27.66
14 Welch, Trevor PHOE 28.62
15 Houk, Anthony 15 NVHS-OR 28.76
16 Hoppe, Alex 15 STMS-OR 28.83
17 Brown, Zac 18 NVHS-OR 29.28
18 Winters, Aric 15 NMED-OR x29.66
19 Baumgarten, Gabriel CACH 29.81
20 Allen, Tanner SMHS 30.04
21 Rumery, Tanner SMHS x30.31
22 Tu, Victor 16 STMS-OR 30.53
23 Sarver, Alex 14 NVHS-OR x31.18
24 Janes, Tristan 14 NMED-OR x31.20
25 Lee, Hanul 17 NMED-OR x31.28
26 Wheeler, Joel CACH 31.47
27 VanMeter, Brandon KUNI x32.53
28 Halligan, Ryan SMHS x32.60
29 Menkin, Greg KUNI x33.40
30 Williams, Warwick SMHS x35.62
31 Oppenlander, Scot KUNI x37.27
32 See, Shaun SMHS x40.63
33 Olson, Bailey PHOE x44.89
— Glatte, Gavin 15 STMS-OR X32.29
— Wang, Alexey 17 STMS-OR X35.88

#9 Girls 100 Yard Fly
Name Age Team Finals Time
1 Samudio, Emily PHOE 1:06.84
2 Parks, Gabby 14 NMED-OR 1:08.20
3 Salvador, Jovanna 17 NMED-OR 1:24.73
4 Tang, Sarah 15 NMED-OR 1:33.06
5 DelliGatti, Juliana SMHS 1:40.46

#10 Boys 100 Yard Fly
Name Age Team Finals Time
1 Stewart, Eddie PHOE 1:05.33
North Medford High School HY-TEK’s MEET MANAGER 5.0 – 2:59 PM 1/23/2016 Page 2
North Medford Invitational 2016 – 1/23/2016
Results
(#10 Boys 100 Yard Fly)
2 Flynn, Brent PHOE 1:08.37
3 Edwards, Jordan 16 NMED-OR 1:09.36
4 Leonard, Jonathan 17 NMED-OR 1:13.53
5 Bradley, Kellen SMHS 1:18.84
6 Watt, Nathan PHOE 1:23.11
7 Hillen, Ben SMHS 1:29.95
8 Spliethof, David PHOE x1:56.60

#11 Girls 100 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 Cromwell, Marlena 16 NMED-OR 1:03.84
2 Code, Bailey 17 STMS-OR 1:08.89
3 Grether, Emily 17 NMED-OR 1:11.41
4 Pastrano, Ellianna 15 STMS-OR 1:13.99
5 Blackman, Rumur SMHS 1:14.28
6 Ruelas, Leilani KUNI 1:15.95
7 Bragado, Kalei 15 NVHS-OR 1:17.31
8 Bean-Halda, Katie KUNI 1:17.50
9 Neuman, Hannah KUNI 1:17.79
10 Varnum, Jasmine KUNI x1:18.19
11 White, Kimmie SMHS 1:20.39
12 Mynear, Haley KUNI x1:22.35
13 Wilkes, Kirstin 16 NVHS-OR 1:24.23
14 Hole, Kim KUNI x1:25.25
15 Hathaway, Hunter SMHS 1:26.04
16 Cabarrubias, Haylee 15 NVHS-OR 1:29.53
17 Schmidt, Lindsay 14 NMED-OR 1:30.13
18 Ashland, Moriah SMHS x1:30.17
19 Samudio, Amy PHOE 1:30.98
20 Hutchinson, Kyla 14 NMED-OR x1:32.17
21 Judson, Carley 16 NVHS-OR x1:42.70
22 Kuykendall, Kazes PHOE 1:43.87
23 Roy, Taylor PHOE 1:45.88

#12 Boys 100 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 Shepherd, Ethan PHOE 52.01
2 Younker, Scott 17 STMS-OR 56.21
3 Watkins, Sam 17 NMED-OR 56.54
4 Hole, Tim KUNI 58.01
5 Christainson, Cyrus SMHS 59.04
6 Wenaus, Devin PHOE 1:01.06
7 Herrera, True KUNI 1:01.65
8 Martinez, Jonathan 16 NMED-OR 1:04.95
9 Welch, Trevor PHOE 1:05.51
10 Atterberry, Derek 17 NMED-OR 1:05.94
11 Schneider, Craig 18 NMED-OR x1:07.02
12 Hoppe, Alex 15 STMS-OR 1:07.95
13 Winters, Aric 15 NMED-OR x1:09.08
14 Brown, Zac 18 NVHS-OR 1:10.87
15 Rumery, Tanner SMHS 1:11.09
16 Hopkins, Lincoln KUNI 1:12.08
17 Blake, Ben KUNI x1:14.42
18 VanMeter, Brandon KUNI x1:14.81
19 Menkin, Greg KUNI x1:15.08
20 Lee, Hanul 17 NMED-OR x1:18.87
21 Williams, Warwick SMHS 1:19.57
22 Janes, Tristan 14 NMED-OR x1:19.88
23 Oppenlander, Scot KUNI x1:22.28
— Glatte, Gavin 15 STMS-OR X1:12.73
— Tu, Victor 16 STMS-OR X1:15.92

#13 Girls 500 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 Samudio, Emily PHOE 6:09.48
2 Hollowell, Mariel 17 NMED-OR 6:50.06
3 Ebert, Claire 16 NMED-OR 7:00.22
4 Schultz, Kenadi SMHS 7:14.94
5 Amundsen, Emma PHOE 7:20.72

#14 Boys 500 Yard Free
Name Age Team Finals Time
1 Shepherd, Alec PHOE 5:36.20
2 Einck, Garrison SMHS 5:52.65
3 Edmund, Daniel 16 NMED-OR 6:02.00
4 Gibson, Bram 17 NMED-OR 6:19.67
5 Buchholz, Owen 18 SMHS 6:40.07
6 Houk, Anthony 15 NVHS-OR 7:04.18
7 Maurer, Nicholas KUNI 7:23.99
8 Halligan, Ryan SMHS 7:55.37

#15 Girls 200 Yard Free Relay
Team Relay Finals Time
1 NMED-OR A 1:57.45
Boudreaux, Kaitlyn 15 Cromwell, Marlena 16
Salvador, Jovanna 17 Parks, Gabby 14
2 PHOE A 1:59.54
Samudio, Emily Hurd, Tiona
O’Connor, Lola Speaks, Lauren
3 SMHS A 2:10.81
Miller, Julia Blackman, Rumur
Kelly, Victoria Schultz, Kenadi
4 NVHS-OR A 2:17.07
Judson, Carley 16 Cabarrubias, Haylee 15
Wilkes, Kirstin 16 Bragado, Kalei 15
— NMED-OR B x2:15.12
Ryan, Abby 16 McLeod, Madison 15
Shaw, Emily 16 Hollowell, Mariel 17
— PHOE B x2:16.97
Moser, Ruby MacLeod, Kelly
Mosttler, Jestyna Amundsen, Emma
— KUNI B x2:21.50
Neuman, Hannah Varnum, Jasmine
Mynear, Haley Ruelas, Leilani
— SMHS B x2:38.37
Ashland, Moriah Freedman, Ginny
Burton, Abby Stevens, Zena

#16 Boys 200 Yard Free Relay
Team Relay Finals Time
1 PHOE A 1:40.68
Shepherd, Alec Roy, Bryce
Flynn, Brent Shepherd, Ethan
2 NMED-OR A 1:43.16
Edmund, Daniel 16 Grussenmeyer, Evan 15
Watkins, Sam 17 Edwards, Jordan 16
3 SMHS A 1:44.67
Grossman, Garrett Christainson, Cyrus
Einck, Garrison Gaffney, Johnhenry
4 KUNI A 1:50.04
Willrett, Ryan Schlottmann-McGonigl, Jacob
Herrera, True Hole, Tim
5 STMS-OR A 2:10.92
Wang, Alexey 15 Glatte, Gavin 15
Tu, Victor 16 Hoppe, Alex 15
— NMED-OR B x1:53.72
Hageman, Matthew 16 Schneider, Craig 18
Atterberry, Derek 17 Martinez, Jonathan 16
— SMHS B x1:55.28
Buchholz, Owen 18 Allen, Tanner
Hillen, Ben Bradley, Kellen
— PHOE B x2:04.45
Watt, Nathan Welch, Trevor
Crawford, Bryce Wenaus, Devin
— KUNI B x2:16.15
VanMeter, Brandon Blake, Ben
Menkin, Greg Maurer, Nicholas

#17 Girls 100 Yard Back
Name Age Team Finals Time
1 Miller, Julia SMHS 1:08.89
2 Ebert, Claire 16 NMED-OR 1:15.66
3 Boudreaux, Kaitlyn 15 NMED-OR 1:23.55
4 DelliGatti, Juliana SMHS 1:24.11
5 Moser, Ruby PHOE 1:26.82
6 Ruelas, Leilani KUNI 1:27.82
7 McLaughlin, Autumn HVHS 1:32.43
8 Shaw, Emily 16 NMED-OR 1:38.31
9 Blake, Emma KUNI 1:38.75
10 Samudio, Amy PHOE 2:05.37

#18 Boys 100 Yard Back
Name Age Team Finals Time
1 Zhu, Jasper 15 STMS-OR 1:02.02
2 Lowe, Chase 17 NVHS-OR 1:08.22
3 Ward, Thomas PHOE 1:09.25
4 Gibson, Bram 17 NMED-OR 1:10.79
5 Grussenmeyer, Evan 15 NMED-OR 1:14.87
6 Schneider, Craig 18 NMED-OR 1:21.18
7 Bradley, Kellen SMHS 1:22.33
8 Crawford, Bryce PHOE 1:23.80
9 Baumgarten, Gabriel CACH 1:28.07
10 Wheeler, Joel CACH 1:30.77
11 Arruda, Skylar PHOE 1:36.48

#19 Girls 100 Yard Breast
Name Age Team Finals Time
1 Speaks, Lauren PHOE 1:15.33
2 Qualls, Zoe 17 NMED-OR 1:25.79
3 Tang, Sarah 15 NMED-OR 1:27.19
4 Woodward, Kari KUNI 1:28.39
5 Kelly, Victoria SMHS 1:34.68
6 Watson, Alyssa 17 NMED-OR 1:34.86
7 Mosttler, Jestyna PHOE 1:35.00
8 Ryan, Abby 16 NMED-OR x1:36.94
North Medford High School HY-TEK’s MEET MANAGER 5.0 – 2:59 PM 1/23/2016 Page 3
North Medford Invitational 2016 – 1/23/2016
Results
(#19 Girls 100 Yard Breast)
9 MacLeod, Kelly PHOE 1:37.99
10 Ribeiro, Kristina 17 NMED-OR x1:40.50
11 O’Connor, Lola PHOE x1:41.17
12 Rose, Madelyn SMHS 1:43.01
13 Shih, Casandra KUNI 1:43.50
14 Burton, Abby SMHS 1:45.75
15 Stevens, Zena SMHS x1:46.96
16 Yang, Justine 15 NMED-OR x1:50.39

#20 Boys 100 Yard Breast
Name Age Team Finals Time
1 Scaglione, Christian CACH 1:07.73
2 Ward, Thomas PHOE 1:08.81
3 Anderson, William 14 NMED-OR 1:10.36
4 Edmund, Daniel 16 NMED-OR 1:14.70
5 Younker, Scott 17 STMS-OR 1:16.78
6 Schlottmann-McGonigl, Jacob KUNI 1:20.59
7 Allen, Andrew SMHS 1:20.89
8 Hageman, Matthew 16 NMED-OR 1:21.15
9 Maurer, Nicholas KUNI 1:24.23
10 Allen, Tanner SMHS 1:25.40
11 Sarver, Alex 14 NVHS-OR 1:27.08
12 Willrett, Ryan KUNI 1:27.53
13 Zohar, Yoshe SMHS 1:37.88
14 Hopkins, Lincoln KUNI x1:42.75
15 Olson, Bailey PHOE 1:54.19
16 Blake, Ben KUNI x1:54.44

#21 Girls 400 Yard Free Relay
Team Relay Finals Time
1 PHOE A 4:39.14
Samudio, Emily Amundsen, Emma
Hurd, Tiona Speaks, Lauren
2 NMED-OR A 4:41.97
Ebert, Claire 16 Hollowell, Mariel 17
Qualls, Zoe 17 Grether, Emily 17
3 SMHS A 5:28.53
DelliGatti, Juliana Ashland, Moriah
Rose, Madelyn White, Kimmie
— NMED-OR B x5:26.92
Ryan, Abby 16 Shaw, Emily 16
Tang, Sarah 15 Watson, Alyssa 17
— PHOE B x6:25.26
Ribeiro, Ananda Roy, Taylor
Kuykendall, Kazes Samudio, Amy

#22 Boys 400 Yard Free Relay
Team Relay Finals Time
1 NMED-OR A 4:01.95
Gibson, Bram 17 King, Jaden 16
Anderson, William 14 Watkins, Sam 17
2 PHOE A 4:02.83
Stewart, Eddie Flynn, Brent
Brown, Taylor Shepherd, Alec
3 KUNI A 4:16.82
Herrera, True Hopkins, Lincoln
Willrett, Ryan Hole, Tim
4 SMHS A 4:51.59
Christainson, Cyrus Allen, Andrew
Hillen, Ben Zohar, Yoshe
— NMED-OR B x4:24.18
Leonard, Jonathan 17 Martinez, Jonathan 16
Schneider, Craig 18 Grussenmeyer, Evan 15
— KUNI B x5:09.31
VanMeter, Brandon Blake, Ben
Menkin, Greg Schlottmann-McGonigl, Jacob

  • Latest Photo Galleries

    View More Galleries

  • SUPPORT OUR SPONSORS

  • FOLLOW US ON TWITTER

    In Case You Missed It: New Story: All Teams Schedule: Week of November 20 – November 26 smcathletics.us/all-teams-sch…

    About 34 minutes ago · reply · retweet · favorite

  • LIKE US ON FACEBOOK

  • SUPPORT OUR SPONSORS